Rita

Jméno psa: Rita
Rasa: APBT
Pohlaví: fena
Místo osvojení: Záchytné kotce Rumburk
Datum osvojení: 5.10.2008, ke mně se dostala v lednu 2010
Proč pes z útulku? "Láska na první pohled, nechci podporovat množitele a nemám ambice chodit se psem na výstavy, proto pro mne asi navždy jasná volba - pomoct aspoň jednomu z mnoha, kteří čekají na svého pána v útulku."


Příběh:

Začátek příběhu: Psí duše

Jak jsme se našly s Ritou a něco o nás

V roce 2008 jsme měli doma v paneláku už 3 psy. Labradorku Anne, kterou máme od štěňátka a díky ní jsme se dostali kritaorganizování labradořích srazů a začali jsme se zajímat o situaci psů v útulcích, hlavně na Slovensku. Proto jsme si pak v roce 2006 přivezli v útulku v Trnavě další labradorku Daisy a z útulku v Komárně kříženku Avu. Asi v té době jsme se začali intenzivně zajímat o pomoc opuštěným zvířatům v útulcích a protože nejefektivnější pomoc byla přes nějakou organizaci, založili jsme v roce 2007 Nadační fond psí duše.
V rámci činnosti nadace jsme se seznámili s pitbulkou Ritou. Původně byla v útulku v Orlové, odkud ji dobrá duše a kamarádka Ilča Borýsková přivezla do útulku Tibet v Marefách u Bučovic a my ji pak vezli nové majitelce do Varnsdorfu.
Musím říct, že už tenkrát jsme si padly s Ritou do oka, fenka mi po cestě autem v zavazadlovém prostoru položila hlavu na rameno a já pak její předání nové majitelce pořádně obrečela.
U nové paničky byla Rita 7 měsíců, když jsme zjistili, že majitelka Rity uvažuje o vrácení pejska. Rozjeli jsme hledání nového majitele pro Ritu. Naštěstí se vše urovnalo a Rita zůstává u stávající paničky. Bohužel ne na dlouho. Měsíc na to nám bylo sděleno, že se Rita nachází v záchytných kotcích v Rumburku. Tady zůstala jen jednu noc, hned den na to jsme se pro ni vypravili a vzal si ji k sobě do domku můj mladší syn Jakub.
Zpočátku to fungovalo a klapalo, pak jsem zjistila, že se už o Ritu nestará tak jako dřív a Rita se dostala k nám domů k ostatním třem fenám. Řešili jsme její nepřátelskou povahu k ostatním psům a díky přednáškám a knihám norské autorky Turid Rugaas se nám podařilo vše zvládnout, Rita funguje v domácí psí smečce, vychází dobře s většinou cizích psů a miluje lidi. Teď už vím, že jsme se pro sebe narodily, jen ta cesta, než jsme mohly být spolu, byla pořádně dlouhá.. Nikdy jsem neplánovala čtyři psy, ale věřte, že toho ani na chvíli nelituju. Jsou to právě moje holky, které mi dávají energii do života.
Naše fenky mají všechny kolem 8 let, věnujeme jim veškerý volný čas a nejraději jej trávíme v lesích v okolí Brna a podnikáme různé výlety.
V rámci Nadačního fondu se věnujeme pomoci Psímu domovu v Lukavici u Rychnova nad Kněžnou, kde se starají o toulavé a vyhozené psy a kočky a také psí seniory. Jsou vděční za jakoukoli pomoc, proto organizujeme nejen materiální sbírky, ale i aukce na facebooku, snažíme se pomoci prodejem kalendářů. Mým cílem je na jaře v útulku postavit výběh pro psy, aby se ven dostali i ti hůře umístitelní a ti, kteří v útulku prožijí celý život.

rita1   rita2